Ceļojums

Kartes pamatne no Tērbatā, 1857. gadā izdotas Livonijas guberņas kartes.

Zaļā līnija veidota vadoties pēc Krišjāna Barona atmiņām par gājienu (1923). Attālumi mērīti uz balticmap.com, mūsdienās trūkstošos ceļa posmus pieskaitot tuvināti. Šajā kilometrāžā neietilpst visu "apkārtnes apstaigāšanu" - Piebalgā, Ērgļos, Koknesē un Siguldā (ar Turaidu un Krimuldu klāt ņemot). Tie ir kopā daudz vairāk par 415 "oranžajiem" km..., nenosakāmi vairāk. Laika bija piecas, Vidzemei četras nedēļas. Vidū Jāņu dienas svinēšana...
iespēja lejuplādēt kopējo Vidzemes karti ar zaļo līniju - miniLiwland.jpg

Pieturpunkti

Šajās kartes daļās ar trijstūriem atzīmētas zināmās naktsmāju vietas - krogi, skolas, paziņu mājas, . Pirms Otepes iespējami divi ceļa varianti -

Garākais ceļa posms par kuru nekas nav teikts

Lielākā daļa ceļa nobraukta zirga pajūgā

Daugavai pāri ceļ pārcēlājs

...arī Gaujai, tikai mazāk patstāvīgās vietās.

"taisnā garlaicīgā šoseja..." jau ir izbūvēta.

Sākas cita guberņja, gaidu muitnieku..!


Vērtumi

Pār Emajogi upes Akmens tiltu (Kivisiild) students kilometru no savas mītes vietas St. Petersburg ielā 23, četrus gadus soļoja uz augstskolu. Cita starpā Kristijans piemin, ka staigājis pa Emajegi krastiem iepazīstoties ar apkārtnes stādu valsti.  Emajegi ir 101 km gara upe Igaunijā, kas iztek no Vertsjerva un ietek Peipusa ezerā, (latviešu: Mētra, igauņu: Emajõgi, krievu: Эмайыги́, vācu: Embach) Tās krastos atrodas otrā lielākā Igaunijas pilsēta Tartu (Dorpat, Jurjev).

Fraternitas Academica Dorpatensis krāsas

Akmens tilts (Kivi siild) Tērbatā. Pa to studenti no III pilsētas rajona ikdienu gāja pāri uz augstskolu (Ülikool). Tilts nav pārdzīvojis 1944.g., ir tā modelis. Krastmalā tirgus, viens no daudzajiem - tirgošanās notika visos upei tuvākajos laukumos.

Svētais ezers (Puhijerv) pie Otepē. "...apstaigājām kājām ezeram visapkārt, gan apbraukājām pašu ezeru un viņa  saliņas laivā, gan ..."


Valka tai laikā bija sīks miestiņš ar 1 700 iedzīvotājiem - 

Gauja tolaik tika šķērsota ar prāmi pie mūsdienu Vekšiem. kopumā Gauju nāksies škērsot mazākais piecas reizes.


Aiviekste tika šķērsota jautrā noskaņā kopā ar biedru Jurjānu zirga pajūgā. Vai braukšus vai uz prāmja, kas to pateiks? Otrreiz nākamajā dienā gan puslegāli - laiviņā.

Tolaik šķērsot lielāko upi bija kā pēc saraksta. Prāmis pār Daugavu kaut nakts laikā sakliedzams.

No Piebalgas tecēdama Ogre gluži liela izaugusi, taču vēsturiskā tilta (ceļa līkums) vietā nu ir padziļš līcis.

Turpināms

Gājiena rekonstrukcijas iepriekšejā, 1999.gada versija saniedzama tīmeklī - atlants.lv - https://www.atlants.lv/referats/kbarona-gajiena-rekonstrukcija/101752/

Akmens tilts (Kivi siild) Tērbatā

Svētais ezers pie Otepē

Gaujas pārceltuve pie Zīlēm nav foto?!Celtuve Dūņulejā uz Sēliju


Gājiens beidzies, lai dzīvo Gājiens! - jeb tā laipojam, lai pietika laipotāju... 

"Svešās zemēs esot jauki,  daudz dažādi brīnumi - augsti kalni plaši lauki, gleznām puķēm rotāti"... Hei Sprīdīši, Piebalgu redzējāt?!